Σχετικά με Εμάς

Ας γνωριστούμε !

Ονομάζομαι Κυριακή Κουτσαντωνάκη και μεγάλωσα στην Καλαμάτα. Από μικρή είχα κλίση στα φιλολογικά μαθήματα. Έτσι, ακολούθησα τις σπουδές μου στην Φιλοσοφική σχολή Αθηνών, στο τμήμα Φιλολογίας με κατεύθυνση τις κλασσικές σπουδές,τελειώνοντας το Πανεπιστήμιο σε μόλις 4 χρόνια.

Επιστρέφοντας στην Καλαμάτα ήδη από το 2011 έκανα εκεί ιδιαίτερα φιλολογικά μαθήματα σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.Παράλληλα, δίδαξα και 2 χρόνια στα παιδικά χωριά SOS Καλαμάτας, ενισχύοντας την δράση του εθελοντισμού.

Έχω παρακολουθήσει πλήθος σεμιναρίων , τα κυριότερα από τα οποία αφορούν την “Ανεστραμμένη τάξη” , την εφαρμογή παιχνιδιών στην διαδικασία της μάθησης καθώς και τις τεχνικές διδασκαλίας και διόρθωσης της Έκθεσης στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.

O Χώρος των φιλολογικών μαθημάτων μας βρίσκεται στην οδό Βασιλίσσης Όλγας 19, στον 2ο όροφο στην Καλαμάτα και είναι εξειδικευμένος στην Κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα είναι σε μορφή ιδιαιτέρων ή σε group των 2 ατόμων , ίδιου πάντα μαθησιακού επιπέδου. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα βρούν την καταλληλότερη υποστήριξη που χρειάζονται τόσο για το γυμνάσιο όσο και για τις 3 τάξεις του Ενιαίου λυκείου , ώστε να πετύχουν τους στόχους τους!

Σου το εγγυόμαστε, θα δεις αποτέλεσμα!!

Ξεχωρίζουμε γιατί….

Ξεχάστε πλέον μόνο τον παραδοσιακό τρόπο διδασκαλίας!! Το μάθημα σε κάθε τάξη γίνεται πιο ενδιαφέρον και πιο ευχάριστο, επειδή χρησιμοποιούμε συχνά την μέθοδο της ανεστραμμένης τάξης.  Αυτό που κάνει η Ανεστραμμένη τάξη είναι να κωδικοποιεί το θεωρητικό κομμάτι του μαθήματος, συνήθως μέσω ενός ελκυστικού, διαδραστικού βίντεο, το οποίο ο μαθητής μελετάει στον δικό του ρυθμό. Αξιοποιώντας κάποια εκπαιδευτική ψηφιακή πλατφόρμα, ο δάσκαλος καταγράφει τις απαντήσεις του μαθητή στο διαδραστικό βίντεο και παίρνει ανατροφοδότηση πριν κάνει το μάθημα Μέσα στην τάξη υπάρχει, λοιπόν, περισσότερος χρόνος να εμπεδωθεί  η νέα γνώση.

Επικεντρωνόμαστε αποκλειστικά στον κάθε μαθητή , βοηθώντας τον να αντιμετωπίσει όλες τις δυσκολίες του στα φιλολογικά μαθήματα και έτσι να φτάσει μαζί μας βήμα-βήμα στην κορυφή! Τα συχνά διαγωνίσματα που βάζουμε στο κάθε κεφάλαιο, σε έξτρα διδακτικές ώρες , τις Κυριακές , χωρίς οικονομική επιβάρυνση, είναι σημαντικά για τους μαθητές, καθώς γίνεται συχνή επανάληψη του αντίστοιχου κεφαλαίου και καλύπτονται εγκαίρως οποιεσδήποτε δυσκολίες υπάρχουν.

Με υπευθυνότητα, μεθοδικότητα και προγραμματισμό καλύπτονται όλες οι ανάγκες  κάθε μαθητή σε κάθε τάξη , ώστε στο σχολείο να είναι προετοιμασμένος, χωρίς άγχος, αλλά με γνώση και σιγουριά!!

Ο στόχος του κάθε μαθητή γίνεται προσωπική μου υπόθεση!

Ο χώρος μας