Ποια είναι τα 5 πιο συνηθισμένα λάθη που κάνουν οι μαθητές στο μάθημα της γλώσσας;

Η γλώσσα μας είναι ο πιο σημαντικός τρόπος επικοινωνίας και γι’αυτό η ορθότητα της γραπτής έκφρασης είναι ζωτικής σημασίας. Συχνά ,όμως , πολλοί μαθητές κάνουν λάθη στο μάθημα της έκθεσης που μπορούν να αποδυναμώσουν το μήνυμά τους. Σε αυτό το άρθρο θα εξετάσουμε τα 5 πιο συνηθισμένα λάθη στη γλώσσα μας καθώς και τρόπους αποφυγής τους.

1.Ορθογραφία

Ένα απο τα πιο συχνά λάθη στη γλώσσα είναι η ορθογραφία των λέξεων. Για παράδειγμα, αν γράψει κανείς <<επικούρειος>> δηλώνει τον σχετικό με τον Επίκουρο, ενώ αν γράψει <<επικούριος>> δηλώνει τον επίκουρο, τον συμπαραστάτη.

Παράδειγμα πρώτο

Οι Επικούρειοι είναι οι οπαδοί της φιλοσοφίας του Επίκουρου.

Παράδειγμα δεύτερο

Στην Αρκαδία σώζεται ένας ναός δωρικού ρυθμού του επικούριου Απόλλωνα.

Χρησιμοποιήστε, λοιπόν, ένα λεξικό για να επιβεβαιώσετε τη σωστή ορθογραφία των λέξεων που συχνά συγχέονται.

2.Συντακτικά λάθη

Προσέξτε την σύνταξη των προτάσεων.Βεβαιωθείτε ότι οι προτάσεις σας έχουν σωστή δομή και αποφύγετε τον μακροπερίοδο λόγο.

Παράδειγμα πρώτο

Η περιοχή όπου / στην οποία εγκαταστάθηκα έχει πολύ ωραίο κλίμα.

(και όχι Η περιοχή που εγκαταστάθηκα)

Παράδειγμα δεύτερο

Στον πρόλογό του ο εκδότης αναφέρει τα ονόματα όλων όσοι(και όχι όλων όσων)εργάστηκαν για την επανέκδοση του λεξικού.

3.Χρήση των ρημάτων

Προσέξτε τη σωστή χρήση των ρημάτων. Για παράδειγμα , αρκετοί μαθητές τόσο στον προφορικό όσο και στον γραπτό λόγο συνηθίζουν να κρατούν την αύξηση ενός ρήματος και στην προστακτική κυρίως του αορίστου.

Το σωστό, λοιπόν,είναι αντίγραψε αντί αντέγραψε ή αντικατάστησε  αντί αντικατέστησε.

4.Συντομογραφίες

Καλό θα ήταν αυτές να χρησιμοποιούνται με προσοχή.Αποφύγετε την υπερβολική χρήση συντομογραφιών που μπορεί να δυσκολέψει την κατανόηση.

5.Σαφήνεια

Προσέξτε την σαφήνεια των γραπτών σας. Να χρησιμοποιείτε απλές και κατανοητές φράσεις .

Επίσης, προσέξτε τη σωστή χρήση των σημείων στίξης.

Παράδειγμα πρώτο

Σας συνιστώ να διαβάζετε λογοτεχνία.

Συνηθισμένο λάθος : Δεν χωρίζω με κόμμα την δευτερεύουσα πρόταση που έχει θέση υποκειμένου ή αντικειμένου στο ρήμα εξάρτησης.

Συμπερασματικά,η ορθή χρήση της γλώσσας είναι σημαντική , για να μεταδίδουμε το μήνυμά μας με ακρίβεια και με τρόπο κατανοητό. Να θυμάστε πάντα να επαληθεύετε την ορθότητα των γραπτών κειμένων σας. Ακολουθώντας τις παραπάνω συμβουλές , μπορείτε να αποφύγετε τα πιο συνηθισμένα λάθη που συχνά γίνονταi.

Στην αρχική σελίδα του site μας Αρχική – Φιλολογικά μαθήματα Κυριακή Κουτσαντωνάκη | Καλαμάτα (aristevein.edu.gr)

μπορείτε να έχετε εύκολη και γρήγορη  πρόσβαση σε online λεξικό της αρχαίας ελληνικής γλώσσας όπως επίσης και στην Πύλη για την ελληνική γλώσσα Η Πύλη για την ελληνική γλώσσα (greek-language.gr)

Βιβλιογραφία

Το λέμε σωστά; Το γράφουμε σωστά; Ινα Αναγνωστοπούλου|Λία Μπουσούνη-Γκεσουρα εκδ.Μεταίχμιο