Tips για αποδοτικό διάβασμα των μαθητών κατά την περίοδο του Πάσχα

Θες να καλύψεις κάποια κενά σου; Ευκαιρία για αποδοτικό διάβασμα και επανάληψη την περίοδο των γιορτών !

Για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια που έκανες από την αρχή της σχολικής χρονιάς, καλό είναι να αξιοποιηθούν  οι γιορτινές ημέρες ,για να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου, αλλά και για να καλύψεις τυχόν κενά που σου έχουν δημιουργηθεί.

Το πρόγραμμα διαβάσματος το σχεδιάζουμε με βάση τους στόχους μας, τις απορίες μας και τα σημεία στα οποία έχουμε εντοπίσει ότι υστερούμε. Επομένως, δεν είναι κάτι που μπορεί να σχεδιάσει κανένας άλλος εκτός από εσένα.

Για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα διαβάσματος προσαρμοσμένο στις δικές σου ανάγκες, ξεκινάμε δυναμικά με τις παρακάτω συμβουλές :

• Ο επαρκής φωτισμός στον χώρο που διαβάζεις είναι σημαντικός, για να κουράζονται λιγότερο τα μάτια σου. Όταν υπάρχει ανεπαρκής φωτισμός, κουράζεσαι εύκολα, θες πιο συχνά διαλείμματα και η προσοχή σου αποσπάται πολύ περισσότερο.
  • Οτιδήποτε πιστεύεις ότι θα σου αποσπάσει την προσοχή πρέπει να ναι κλειστό. Γι΄αυτό θυμήσου να βάλεις το κινητό σου σε λειτουργία πτήσης ή στο αθόρυβο, να απενεργοποιήσεις τα social media (πχ. messenger, το instagram,το tik tok).
  • Ξεκίνα το διάβασμά σου όσο γίνεται πιο νωρίς το πρωί, έτσι ώστε να έχεις χρόνο να καλύψεις αρκετά σημεία της ύλης.

1. Κατάγραψε τις σελίδες της θεωρίας ή των ασκήσεων που έχεις να διαβάσεις. Η μελέτη της θεωρίας είναι βασική προϋπόθεση για την επίλυση των ασκήσεων.
  2. Κάνε χρονοδιάγραμμα. Μοίρασε την ύλη μέσα στις ημέρες με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην σου φαίνεται κουραστική. Να θυμάσαι να θέτεις μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους κάθε μέρα!
  3. Επισήμανε με αστερίσκους τα σημεία που σε δυσκολεύουν και ξεκίνα την επανάληψη από αυτά που δεν γνωρίζεις τόσο καλά.

Μην κάτσεις , όμως, σε ένα σημείο και πιέσεις τον εαυτό σου να διαβάσει για ώρες!

Υπάρχουν τρόποι για να κάνουμε το διάβασμα πιο αποτελεσματικό, διασκεδαστικό και ενδιαφέρον.

• Πειραματίσου και παίξε! Η καλύτερη μάθηση γίνεται μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και βίντεο. Στο site μας,λοιπόν, Αρχική – Φιλολογικά μαθήματα Κυριακή Κουτσαντωνάκη | Καλαμάτα (aristevein.edu.gr) θα βρεις κουίζ σε αρχαία και λατινικά β και γ λυκείου για εξάσκηση και αυτοδιόρθωση αλλά και ορισμένα βίντεο θεωρίας.
  • Να αλλάζεις το περιβάλλον μελέτης : Αντί να κάθεσαι συνέχεια στο γραφείο σου ή στο τραπέζι της κουζίνας διαβάζοντας για ώρες, η εναλλαγή χώρου μελέτης θα δημιουργήσει νέους συσχετισμούς στον εγκέφαλό σου και θα κάνει πιο εύκολη τη συγκράτηση της πληροφορίας.
  • Η καταγραφή της πληροφορίας σε κάρτες (flashcards) ή δικά σου σχεδιαγράμματα ενισχύει επίσης τη μάθηση.
  • Ο ύπνος  είναι σημαντικό μέρος του καλού διαβάσματος. Ένας μαθητής , λοιπόν , που έχει διαγώνισμα την επόμενη μέρα είναι καλύτερα να κοιμηθεί νωρίς το προηγούμενο βράδυ, για να αφήσει τον ύπνο να τον βοηθήσει στην απομνημόνευση και να κάνει μια μικρή επανάληψη το πρωί, εάν θέλει.

Στις φετινές γιορτές θυμηθείτε:

⇒ να φάτε καλά, χωρίς να στερηθείτε τίποτα

⇒  διασκεδάστε πολύ με την οικογένεια και τους φίλους σας .

⇒ να κοιμηθείτε ημερησίως τουλάχιστον 8 ώρες

αλλά ….μην παραλείψετε όμως και να  διαβάζετε ημερησίως με πρόγραμμα , μέθοδο και οργάνωση , γιατί είστε και μαθητές και αυτή είναι μία από τις υποχρεώσεις σας.

Να θυμάστε ότι δεν κάνετε κάποια θυσία, απλώς πλησιάζετε περισσότερο στην πραγματοποίηση των ονείρων σας!!

Καλή Ανάσταση σε όλους!

Κυριακή Κουτσαντωνάκη, Φιλόλογος